Направи си сам „Метачница“
Абсолютно вдъхновени от находчивите и нескучни Машинарийковци и тяхната Царевицометачница.
Категорично подтикнати от купчината кашони, остатъци от тях, парчета от картон и т.н., за чиято по-нататъшна употреба все още не сме измислили нещо гениално или „поне полугениално или четвърт гениално“ (тук цитираме Креми Йорданова, автора на текста на "Машинарийковци").
Определено убедени, че децата могат да се забавляват и без свръхмодерни, свръхбързи и свръхточни играчки. Или поне не винаги е нужно да се хващаме за портфейлите и кредитните карти, за да се случи точно едно такова детско забавление.
Защото ако за развитието на въображението и мисленето на децата книгите имат своя неоспорим принос, то точно това въображение има своето участие в развитието на света генерално.
Може да е измислена играчка, да не струва почти нищо и на пръв поглед не особено ценна играчка, но има своите безценни заслуги. Безценно е времето, което ще прекараме с децата, докато заедно с тях сътворяваме тези игри. Безценни са мислите, които ще ни връхлетят, когато се вслушаме в спонтанното остроумие на детския гений на фона на лутането ни как точно да залепим първата за втората част, а не за пръстите си. Безценна е логиката, която детето може да въведе в неорганизираните ни идеи за какво точно може да послужи тази една джиджавка, която сме се амбицирали да направим и каква е целта на това занятие. Безценен е опитът, който малките растящи човеци може и да приложат към други житейски ситуации – например, ако се наложи някой ден с подръчни средства да привлекат вниманието на обекта на своя интерес, да разнообразят няколко часа престой на летище или и те на свой ред да забавляват по-свежото поколение. 😉
Представяме ви един мимоходом забелязан, набързо замислен и мигновено заформен проект на „Метачница“!
Предназначение: развитие на творческото мислене и познавателната активност на децата; произволно забавление и целенасочено занимание за малки човеци и техните възрастни
Бонус употреба: освен за подобряване на личен норматив за точност с изстрелване на леки и малки хартиени жетони, Метачницата може да бъде и удобен инструмент за допълнителни упражнения в някои учебни занимания (справка по-долу).
Необходимите материали, които виждате на снимката можете да размените и пригодите според наличните у дома. Нужен е малко по-плътен картон – кашоните, които сте отделили за рециклиране ще вършат страхотна работа. Но може да използвате и пенокартон, бирен картон, мукава или други подобни материали, ако са ви останали от друго занимание. Необходимо е съвсем малко парче, например част от крилцето затваряне на кашона.
Стъпка 1: Изрязваме три, еднакви по размер, квадрата или правоъгълника (всичко зависи от размерите на материала ви). Размерите можете да направите съвсем произволно – в нашия случай парчетата бяха с размери 6 см х 10 см.
Стъпка 2: В долния край на едно от парчетата начертаваме и изрязваме два тесни правоъгълника, като не забравяме да отбележим коя страна е отгоре. Нашите размери бяха 5 см х 1,5 см.
Стъпки 3: На отстояние 1,5 см. от три от краищата на другото парче квадрат/ правоъгълник, изрязваме квадрат (нашият е с размери 3 см х 3 см).
Стъпка 4: Върху цялото парче залепяме изрязаните правоъгълници, а върху тях залепяме парчето изрязаното прозорче.
Стъпка 5: Изрязваме от двете страни, така че да остане само квадрата с трите струпани пласта.
Стъпка 6: Останалото парче от стъпка 2 (нещо, което прилича на буквата Т) промушваме в процепите, които се образуват след сглобяването на предходната конструкция. Закрепяме всичко с две ластичета от всяка страна и готово – разполагаме с нещо като лък, нещо като прашка, с други думи „Метачница“. 😊
Останалите от изрязването парчета картон все още не изхвърляйте – тях можете да превърнете в жетони, които да използвате за „мятане“. Изрежете и декорирайте парчетата, както ви харесва. Ние разполагахме с готови изрязани сърчица и използвахме тях.
От тук нататък изборът и правилата как да използвате „Метачницата“ са само ваши и на децата. Може просто да си мятате жетони и да измервате чий жетон ще стигне по-далеч. Може да направите кула от малки картонени чашки и да се целите в мишени. Ако чашките са в различни цветове, дайте им различни точки и се упражнявайте в „събиране и изваждане“ според точките на улучените мишени. Или пък напишете букви по чашките и упражнявайте правопис, като измисляте думи с уцелените букви.
Както се казва – the sky is the limit. 😉
Тази статия все още няма коментари